Kilka słów o poradni
Nasza placówka istnieje od 1 września 1972 roku. W obecnym kształcie funkcjonuje od roku 1993 z przekształcenia Miejskiej Poradni Wychowawczo-Zawodowej nr 2 w Zespół Poradni nr 1.
Jesteśmy publiczną placówką oświatową, świadczącą bezpłatną pomoc psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną dzieciom i uczniom z placówek objętych rejonem naszego działania. Prowadzimy również doradztwo zawodowe dla wszystkich uczniów z rejonu miasta Lublin.
Naszym głównym celem jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży oraz udzielanie im pomocy adekwatnej do potrzeb.
Ofertę kierujemy również do rodziców, nauczycieli, pedagogów i innych osób zaangażowanych w rozwój i wychowanie dzieci i młodzieży.
Czego możesz od nas oczekiwać
-
W swoich działaniach dotyczących dziecka kierujemy się jego dobrem.
-
Zgłaszającym się do naszej placówki gwarantujemy ochronę danych osobowych oraz postępowanie zgodne z etyką zawodową.
-
Osoby korzystające z usług poradni traktujemy z należytą godnością, poszanowaniem tożsamości i prywatności.
-
Zachowujemy neutralność i staramy się stwarzać warunki pomocne w rozwoju osobistym klientów poradni.
-
Badania diagnostyczne przeprowadzamy na wniosek rodziców, prawnych opiekunów.
-
Ukazujemy rodzicom najlepsze dla dziecka rozwiązania, wspieramy w podejmowaniu decyzji.
-
Gwarantujemy rodzicom prawa do uzyskania rzetelnych informacji dotyczących wyników badań dziecka oraz wskazań postdiagnostycznych.
-
Dokumenty dotyczące dziecka (opinie, orzeczenia) przekazujemy wyłącznie rodzicom.
-
Szanujemy prawo rodziców do odwoływania się od decyzji naszego Zespołu Orzekającego.
-
Jesteśmy otwarci na uwagi krytyczne, a dyrektor chętnie spotka się z rodzicami również w tych sprawach.
Rodzicu, Uczniu, Nauczycielu
Wierzymy, że nie jesteś pozbawiony zdolności radzenia sobie z problemami Twojego życia. Wierzymy, że nikt na świecie nie potrafi zrobić lepszego użytku z Twojego życia niż Ty sam.
W jakimkolwiek jesteś stanie, niezależnie od tego, jak wielkie są Twoje cierpienia, pustka i brak wiary, zmęczenie i zagubienie możesz jeszcze stanąć mocniej na własnych nogach i iść dalej, szybciej, wyżej, jeżeli będziesz tego chciał.
Nie chcemy i nie możemy tej drogi odbyć zamiast Ciebie. Jeżeli się zgodzisz, będziemy Ci jakiś czas towarzyszyć. Pragniemy pomóc Ci w tym, abyś umiał lepiej pomagać sobie. Może przyjdzie taka chwila, że nasze role się zamienią.